Дозиметрична апаратура от БАН ще бъде използвана за търсене на живот на Марс
сподели статията
16.03.2016
Дозиметричната апаратура "Люлин-МО", разработена в Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН, се използва във втората фаза на проекта "ЕкзоМарс", която предвижда доставката на Марс на марсоход и платформа за работа на повърхността на планетата през 2018 г.
Проф. Йорданка Семкова и проф. Цветан Дачев – ръководители на колективите, разработили дозиметричната апаратура, представиха участието на ИКИТ в космическата програма.
Проектът на Европейската и Руската космически агенции има за основна цел търсене на следи от минал или настоящ биологичен живот на Марс чрез спътника Trace Gas Orbiter (TGO), който бе изстрелян на 14 март. Спътникът ще изследва съдържанието на газове в атмосферата на Марс, които биха могли да имат биологичен произход, и ще картографира подпочвения лед. Паралелно с това, на борда на спътника ще се провеждат радиационни измервания със създадената в ИКИТ-БАН апаратура "Люлин-МО", която е част от руския неутронен спектрометър FREND. Първото включване на дозиметричната апаратура на борда на спътника е планирано за 4-5 април, когато специалистите от БАН ще започнат и анализ на данните.
Дозиметричната апаратура е разработена и финансирана по договор на ИКИТ-БАН с Института за космически изследвания на Руската академия на науките (РАН). България от 2015 г. е със статут на кооперирана страна към Европейската космическа агенция, което дава по-широки възможности за участие по международни проекти.
Източник: БАН
Етикети: БАН ИКИТ-БАН TGO FREND ЕкзоМарс Люлин-МО дозиметри
|