Холографска решетка на Horiba Jobin Yvon помогна при откриването на ледените планини на Плутон
сподели статията
28.08.2015
На 14 юли т. г. сондата New Horizons изпрати на NASA снимки с висока разделителна способност на планетата Плутон и нейния спътник Харон, които разкриват изненадваща информация за тяхната геология, повърхност и атмосфера. Изображенията на планини показват, че геоложката активност се е зародила преди по-малко от 100 млн. години. На снимките се виждат високи ледени повърхности, покрити със замръзнал азот и метан.
Сондата New Horizons е оборудвана със седем научноизследователски измервателни прибора: три оптични системи, включително спектрометър а Alice, два плазмени детектора, сензор за слънчев вятъра и радиометър. Сондата е изстреляна на 19 януари 2006 г. от Флорида, а на 14 юли т. г. се намираше най-близо до планетата джудже.
Спектрометърът Alice работи в ултравиолетовия спектър (500.1800 Å) и е оборудван с холографска решетка на Horiba Jobin Yvon. Alice е лек спектрометър (4,5 кг) с ниска мощност (4,4 W), разработен от SWRI (Southwest Research Institute) за изследвания на атмосферата: определяне на атомни и молекулни съединения и техния количествен състав. Ключов оптичен елемент в Alice е тороидалната холографска дифракционна решетка, произведена от Horiba Jobin Yvon през 2005 г.
Спектрометърът Alice, работещ в далечния ултравиолетов спектрален диапазон (FUV) 70-205 nm, има за задача да измерва количеството на инертните газове и атомния състав на плътната газова обвивка на кометата, както и на йоните в състава на опашката и в региона, където частици на слънчевия вятър взаимодействат с йоносферата на кометата. Alice определя скоростта на образуване и вариациите на количествата на H2O, CO и CO2 заобикалящи ядрото, както и FUV свойства на твърдите частици в плътната газова обвивка на кометата. Alice започна картографиране на повърхността на кометата през август миналата година.
Спектрометърът Alice е използван и в спътника Rosetta на Европейската космическа агенция, който кацна успешно на кометата 67P/Чурюмов-Герасименко на 12 ноември 2014г.
След повече от 10 години време на експлоатация, повече от 9 години от тях в космическа среда по време на пътуването на New Horizons, холографската решетка Alice запазва своята първоначална висока ефективност и продължава активно да се използва за получаване на резултати от научни изследвания.
Източник: Астел
Етикети: Астел Horiba NASA Alice Horiba Jobin Yvon спектрометри холографска решетка
|